Rafting Yaş Sınırı

Her spor dalının kendine öz kural ve şartları bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan insanlar o spor dalında başarıya ulaşmaktadır. Kimi spor dalını yapmak için uzun eğitimlere katılmak, kiminde doğuştan yetenekli olmak gerekmektedir. Kimi spor dalında da rafting sporu gibi 🙂 kendini sağlıklı hissetmek bile yeterli bir kriterdir.

Biz rafting sporu ile ilgilendiğimiz için rafting yaş sınırı ile ilgili bilgiler sunacağız. Bu bilgiler ışığında kimler rafting yapabilir? Rafting yapmak için yaş sınırı var mıdır? Taban rafting yaş sınırı ve tavan rafting yaş sınırı nedir? gibi bir çok aklınızı meşgul eden soruya cevap bulmuş olacaksınız.

Soruların cevaplarını her zaman olduğu gibi Melen çayında rafting aktivitesine katılmak isteyenlere yönelik olarak cevaplandırdığımı bir kez daha belirtmek isterim. Diğer nehirlerde rafting zorluk dereceleri değiştiği için aranan kriterler daha sert veya daha esnek olabilmektedir. Rafting zorluk dereceleri yazımı buradan okuyabilirsiniz. http://www.melencirafting.com/rafting-zorluk-dereceleri.html

Konuyu toparlayacak olursak melen çayının su yönünden en bol olduğu zaman aralığında yani Mart ve Nisan ayında taban yaş sınırı  16, Mayıs ayında 14, Haziran ayında 12, Temmuz ayında taban yaş sınırı 10 yaşına kadar düşmektedir. Bu bizim Melen Rafting Tesisi olarak turlarının güvenliği için yaptığımız bir uygulamadır. Bizim sloganımız "Kalite ve Güvenli Raftingin Adresi"dir. 🙂 Yaşla birlikte fizik durumunu da değerlendirmekteyim. Uygun bulmadığımız sporcu adaylarımızı eleme hakkımız saklıdır.

Rafting sporu için tavan yaş sınırımızda 55 civarındadır. Tabi ki tavan için kesilmiş kesin bir yaş sınırı net olarak veremiyoruz.  Kendini genç hisseden sağlıklı herkesin yapabileceği bir heyecan sporudur rafting. Burada heyecanı özellikle altını çiziyorum 🙂

Katılımcılar burada şuna dikkat etmelidirler. Bu spor adrenalin salgısını yükseltir. Fiziki güç gerektirir. Suya düşme ihtimaliniz vardır. (sadece ihtimal:) ) Bütün bunları birleştirdiğinizde panik atak, kalp rahatsızlığı, fiziki rahatsızlık (fıtık, romatizma, hamilelik ilk aylar vs.) olanlar için sorun teşkil edebilir.

2015 rafting sezonu içerisinde Antalya da yapılan rafting turlarında basına yansıyan ölüm olaylarında 50 yaş üstü biri İranlı birisi Alman iki turistin kalp krizinden öldüğünü ben bizzat kendim okudum. Sizlerden ricamız sağlık durumunuz uygun değilse bir anlık heyecan için kendini riske atmayınız. Olsun hocam bir gün öleceğiz onuda yaşayalım 🙂 dediğinizi duyar gibiyim.

Evet yazımızın sonuna yaklaşıyoruz. Umarım sorularınıza cevap bulmuş oldunuz. Daha başka merak ettiğiniz sorular varsa mail atabilirsiniz. Melen rafting tesisi rafting sporuna hizmet için var:)

Yorumlar kapatıldı.