Rafting Nedir?

Rafting Nedir?

Rafting Nedir? tanımlamasını yapmadan önce Türkçe'de rafting ne anlama geliyor buna değinelim. Sözlükte rafting; sal ile ilerlemek, sal ile taşımak gibi anlamları ifade etmektedir.

Sportif anlamda rafting nedir? buna cevap verecek olursak "raft adı verilen botlarla hızlı akan nehirler üzerindeki engellerin takım halinde aşılmaya çalışıldığı bir doğa sporudur." diye tanımlaya biliriz.

Bu tanımlama üzerinden gidecek olursak raft adı verilen rafting botları ilk olarak savunma amaçlı üretilmiş birer araçken daha sonra rafting sporunun kullanımına sunulmuştur diyebiliriz.rafting nedir

Hızlı akan nehirler ifadesinde her nehrin bir zorluk derecesi bulunmaktadır. Bu dereceler 1. dereceden, en kolay olandan başlayarak 6. derece en zor olana kadar gitmektedir. Bu konuya rafting zorluk dereceleri olarak ayrıca değineceğiz. Rafting yaparken karşılaşabileceğimiz engellerin en başında su yatağında bulunan kayalar gelmektedir. Bu kayalara çarpmanız botunuzun devrilmesine neden olabilir. İkinci engel rapid dediğimiz suyun kendisinin oluşturduğu engellerdir. Bunların içine düştüğünüzde botunuzu ters çevirebilmektedir. Bazende suya uzanan ağaç dalları engel olabilmektedir.

Sportif anlamda rafting nedir sorusuna cevap ararken takım halinde yapılan diye bir ifade kullanmıştık ki bence en önemlisi budur. Her spor dalında iyi takım olabilme ruhunu yansıtan ekibin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Rafting sporunda da iyi takım olmak, karşımıza çıkabilecek bütün engelleri kolayca aşabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Rafting nedir? kısaca anlatmaya çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Bir sonra ki yazımız rafting nasıl yapılır? sorusuna cevap arayacak.

Yorumlar kapatıldı.